wtorek, 19 sierpnia 2014

Mrp, czyli zarządzanie zaopatrzeniem


mrp

Zarządzanie zasobami ludzkimi jest czymś bardzo powszechnym, ale już mrp – zarządzanie zaopatrzeniem – stoi jakby w cieniu. Szkoda, ponieważ oba te rozwiązania są kluczem do sukcesu dzisiejszych firm i nic nie zapowiada się, aby ten stan rzeczy miał się zmienić. Ba, jest dokładnie odwrotnie – w krajach zachodnich, gdzie przedsiębiorstwa mają się naprawdę bardzo dobrze, wyżej wymieniona technologia to absolutna podstawa.

Jak jednak system informatyczny miałby się przyczynić do zarządzania zasobami ludzkimi? Jak to w ogóle funkcjonuje? Zrozumienie tego musi wynikać ze zrozumienia roli zaopatrzenia. To w tym sektorze leży konieczność wybrania dostawcy jakichś materiałów, utrzymanie zeń odpowiednich i przyjaznych stosunków, kontrolowanie aktualnego stanu zapasów, planowanie zaopatrzenia w wymiarze przyszłościowym, a także uzupełnianie niedoborów. Kiedyś tym wszystkim zajmował się człowiek, ale dziś już właśnie systemy mrp.

Nowoczesna technologia nie jest w stanie zrobić rzecz jasna wszystkiego tego, co mógłby zrobić żywy umysł ludzki, dlatego na przykład decyzja o wyborze dostawcy wciąż zależy od człowieka. Niemniej, jest to decyzja bazująca na informacjach pozyskanych przez system informatyczny, także sami widzimy, że polskie przedsiębiorstwa stoją już o krok od pełnej informatyzacji. Ta tendencja ma swoich przeciwników i zwolenników, dlatego z pewnością nie można przejść obok niej obojętnie. Nijak też nie można tego bagatelizować, ponieważ w takich sprawach zawiera się przyszłość dzisiejszych firm.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz